Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 6 ustawy
- Przepis wprowadza pojęcie zamawiającego subsydiowanego. Jest to podmiot, który nie jest ani zamawiającym klasycznym, ani zamawiającym sektorowym, a więc nie wpisuje się w żadną z kategorii podmiotów określonych w art. 4 i 5 ustawy. Zamawiający subsydiowany zasadniczo nie jest zobowiązany do stosowania ustawy, ale w związku z uzyskaniem dofinansowania musi wydatkować środki na konkretne zamówienie w reżimie ustawowym tak jak zamawiający klasyczny.
- Zamawiający subsydiowany musi stosować ustawę wyłącznie w przypadku łącznego spełnienia przez dane zamówienie przesłanek określonych w art. 6. Ponad połowa środków na sfinansowanie zamówienia musi pochodzić ze środków publicznych albo od zamawiających, o których mowa w art. 4 i art. 5 ust. 1 pkt 1, zaś przedmiotem zamówienia muszą być roboty budowlane dotyczące inżynierii lądowej lub wodnej określone w załączniku II do dyrektywy 2014/24/UE, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi.
- Progiem stosowania ustawy w przypadku takich robót budowlanych jest kwota 22 840 755 zł netto, a w przypadku usług związanych robotami budowlanymi, kwota 913 630 zł netto.