Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 92 ustawy
- Złożenie oferty wariantowej polega na zaoferowaniu przez wykonawcę wykonania przedmiotu zamówienia w sposób odmienny niż określony w dokumentach zamówienia. Odmienność może odnosić się zarówno do przedmiotu zamówienia jako całości, jak i do niektórych jego elementów (KIO 1115/13). Odmienny sposób realizacji zamówienia nie oznacza dowolności, bowiem musi pozostawać zgodny z warunkami realizacji zamówienia określonymi w SWZ.
- Odmienność sposobu realizacji zamówienia może wiązać się np. z użyciem odmiennych choć równoważnych materiałów, zastosowaniem innej technologii bądź rozwiązań technicznych, wyposażenia itp. (zob. KIO/UZP 395/08). Dopuszczalność złożenia oferty wariantowej nie oznacza jednak możliwości zaoferowania innego, zamiennego przedmiotu zamówienia ani też kilku sposobów realizacji zamówienia.
- Możliwość złożenia oferty wariantowej zależy od decyzji zamawiającego, której nie musi on uzasadniać. Wykonawca nie może zatem samodzielnie zdecydować o złożeniu oferty wariantowej, jeżeli zamawiający nie upoważnił go do tego w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
- Jeśli zamawiający dopuszcza złożenie oferty wariantowej, musi wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia, czy złożenie takiej oferty stanowi uprawnienie czy obowiązek wykonawcy. Jeśli zamawiający przewidział jedynie możliwość złożenia oferty wariantowej, wykonawca może, lecz nie musi jej składać. Zamawiający powinien również określić w dokumentach zamówienia, czy oferta wariantowa może być złożona obok oferty podstawowej czy też zamiast niej.
- Zamawiający jest zobowiązany wskazać również uniwersalne kryteria oceny ofert, które będą mogły znaleźć zastosowanie zarówno względem oferty podstawowej, jak i wariantowej. Przy opisie kryteriów oceny ofert zamawiający jest zobowiązany przestrzegać ogólnych wytycznych określonych w art. 240 oraz art. 241.
- Złożenie oferty wariantowej należy odróżnić od zaoferowania przez wykonawcę równoważnego przedmiotu zamówienia. Możliwość dopuszczenia przez zamawiającego rozwiązań równoważnych została przewidziana w art. 99 ust. 5 ustawy, który dopuszcza opisanie przedmiotu zamówienia przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy „lub równoważny”.