Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 104 ustawy
- Przedmiotowe środki dowodowe zgodnie z art. 7 pkt 20 służą potwierdzeniu zgodności oferowanych robót budowlanych, dostaw lub usług z wymaganiami, cechami lub kryteriami określonymi przez zamawiającego.
- Podstawowym przedmiotowym środkiem dowodowym jest etykieta, zdefiniowana w art. 104 ust. 2. Przez etykietę należy rozumieć każdy dokument, w tym zaświadczenie lub poświadczenie, który potwierdza, że obiekt budowlany, produkt, usługa, proces lub procedura spełniają wymagania konieczne do uzyskania etykiety.
- Zamawiający może w opisie przedmiotu zamówienia, opisie kryteriów oceny ofert lub w wymaganiach związanych z realizacją zamówienia żądać od wykonawcy określonej etykiety w każdym postępowaniu o udzielenie zamówienia. Przepis wskazuje jednak, że etykieta będzie miała znaczenie przede wszystkim w przypadku zamówień o cechach szczególnych, środowiskowych, społecznych lub innych. Zamawiający może wymagać spełniania wszystkich lub niektórych elementów etykiety.
- Etykieta może być wymagana, jeżeli:
- jest związana z przedmiotem zamówienia,
- jest odpowiednia dla określenia cech zamawianych robót budowlanych, dostaw lub usług,
- potwierdza kryteria związane z przedmiotem zamówienia,
- zawiera dane odpowiednie dla stwierdzenia istnienia wymaganych cech przedmiotu zamówienia,
- wymagania etykiety są oparte na obiektywnie możliwych do sprawdzenia i niedyskryminujących kryteriach,
- jest dokumentem wytworzonym w drodze otwartej i przejrzystej procedury, w której mogą uczestniczyć wszystkie zainteresowane podmioty, w tym podmioty należące do administracji publicznej, konsumenci, partnerzy społeczni, producenci, dystrybutorzy oraz organizacje pozarządowe,
- zarówno sama etykieta, jak i jej wymagania są dostępne dla wszystkich zainteresowanych stron,
- jest obiektywna, to znaczy wymagania etykiety są określane przez podmiot trzeci, na który wykonawca ubiegający się o etykietę nie może wywierać decydującego wpływu.
- Zamawiający jest zobowiązywany zaakceptować zarówno etykiety, które potwierdzają spełnianie wymagań równoważnych do tych określonych przez zamawiającego (etykiety równoważne), jak i inne niż wymagane etykiety przedmiotowe środki dowodowe (jeżeli zamawiający akceptuje równoważne przedmiotowe środki dowodowe), jeśli wykonawca udowodni, że roboty budowlane, dostawy lub usługi, które mają zostać przez niego wykonane, spełniają wymagania określonej etykiety lub określone wymagania wskazane przez zamawiającego. Takim innym środkiem dowodowym może być przykładowo dokumentacja techniczna producenta.
- Wymagana etykieta musi być przedmiotowo powiązana z przedmiotem zamówienia. Jeżeli zatem dana etykieta określa również wymagania niezwiązane z przedmiotem zamówienia, to zamawiający nie może jej wymagać. Może wówczas opisać przedmiot zamówienia przez odesłanie wyłącznie do tych wymagań etykiety, które są związane z przedmiotem zamówienia i są odpowiednie dla określenia cech zamawianych robót budowlanych, dostaw lub usług.