Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 132 ustawy
- Przetarg nieograniczony to najczęściej stosowany tryb udzielania zamówień. Gwarantuje on największą konkurencyjność pomiędzy uczestnikami postępowania. Ze sprawozdania Prezesa UZP nt. funkcjonowania rynku zamówień publicznych w Polsce w roku 2019, wynika, że tryb przetargu nieograniczonego miał zastosowanie do udzielenia prawie 89% zamówień publicznych. Ustawa nie przewiduje żadnych przesłanek, które muszą być spełnione, aby zamawiający mógł zastosować omawiany tryb (tak samo jak w przypadku przetargu ograniczonego). Inaczej jest w przypadku pozostałych trybów konkurencyjnych, których zastosowanie jest uwarunkowane pewnymi okolicznościami.
- Przetarg nieograniczony to tryb jednoetapowy, polegający na tym, że zamawiający publikuje ogłoszenie o zamówieniu (w przypadku zamówień powyżej progów unijnych – w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej), a wykonawcy składają oferty w odpowiedzi na ogłoszenie.
- Ogłoszenie o zamówieniu nie jest jednak jedynym dokumentem dotyczącym warunków postępowania. Zgodnie z przepisem art. 133 ustawy od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu zamawiający udostępnia specyfikację warunków zamówienia na stronie internetowej prowadzonego postępowania. Dostęp do takiej specyfikacji jest bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony – co zapewnia pełną konkurencję i równy odstęp do zamówienia dla wszystkich wykonawców.
- Jednoetapowość przetargu oznacza, że oferenci powinni w jednym etapie wykazać zarówno spełnienie warunków udziału w postępowaniu, brak spełnienia przesłanek wykluczenia, jak i spełnienie wymogów opisu przedmiotu zamówienia przez oferowany towar, usługę czy robotę budowlaną.