Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 141 ustawy
- W przypadku postępowania prowadzonego w trybie przetargu ograniczonego zamawiający jest zobowiązany udostępnić SWZ na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym UE.
- Przepis nie określa, czy udostępnienie powinno nastąpić na stronie internetowej zamawiającego. W praktyce publikacja SWZ następuje właśnie w tym miejscu.
- Zamawiający jest zobowiązany wskazać w SWZ adres strony internetowej, na której udostępniane będą zmiany i wyjaśnienia treści SWZ oraz inne dokumenty zamówienia bezpośrednio związane z postępowaniem o udzielenie zamówienia (art. 134 ust. 1 pkt 2).
- Udostepnienie SWZ na stronie internetowej w trybach przetargowych, podobnie jak w poprzednim p.z.p., ma charakter obligatoryjny.
- Obowiązek udostępnienia SWZ już od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w przypadku przetargu ograniczonego został wprowadzony na mocy nowelizacji z 22 czerwca 2016 r. Przedtem SWZ była udostępniana w tym trybie, tak jak w przypadku pozostałych trybów wieloetapowych, jedynie wykonawcom zaproszonym do złożenia ofert.
- Rozróżnianie przetargu ograniczonego od pozostałych trybów wieloetapowych nie wydaje się uzasadnione. W trybie tym również jedynie wykonawcy zaproszeni do kolejnego etapu (złożenia ofert) będą zainteresowani ewentualnym wyjaśnieniem treści SWZ (art. 135 ust. 1) lub złożeniem odwołania od jego treści (art. 515 ust. 2).
- Znajomość treści SWZ na początkowym etapie nie jest niezbędna dla wykonawców ubiegających się o zamówienie w trybach innych niż przetarg nieograniczony, bowiem w ich przypadku oferty mogą złożyć jedynie wykonawcy zaproszeni do kolejnego etapu postępowania. Do tego momentu wykonawcy nie wiedzą jeszcze, czy zakwalifikują się do kolejnego etapu postępowania. Znajomość SWZ na możliwie wczesnym etapie jest natomiast korzystna z punktu widzenia wykonawców, którzy mogą już wcześniej zapoznać się z wymaganiami zamawiającego i zakwestionować nieproporcjonalne wymogi.
- Ustawodawca sprecyzował w ust. 1, że dostęp do SWZ powinien być „bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony”. Wymagania te miały zastosowanie już przy udostępnianiu SWZ na mocy przepisów poprzedniego p.z.p., choć nie zostały w nich bezpośrednio wyrażone.
- Jeśli wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 65 ust. 1, do którego odnosi się znajdujący zastosowanie art. 133 ust. 2, zamawiający może udostępnić SWZ wykonawcom w inny sposób, który musi wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu. Okoliczności, do których odwołuje się przepis, wystąpią, gdy:
- z uwagi na wyspecjalizowany charakter zamówienia użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby narzędzi, urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne lub nie są obsługiwane za pomocą ogólnie dostępnych aplikacji;
- aplikacje do obsługi formatów plików, które nadają się do przygotowania ofert lub prac konkursowych, korzystają z formatów plików, których nie można obsługiwać za pomocą żadnych innych aplikacji otwartoźródłowych lub ogólnie dostępnych, lub są one objęte licencją i nie mogą zostać udostępnione do pobierania lub zdalnego wykorzystania przez zamawiającego;
- użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby pozyskania przez zamawiającego specjalistycznego sprzętu biurowego;
- zamawiający wymaga przedstawienia modelu fizycznego, modelu w skali lub próbki, których nie można przekazać przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
- jest to niezbędne z powodu naruszenia bezpieczeństwa środków komunikacji elektronicznej;
- jest to niezbędne z uwagi na potrzebę ochrony informacji szczególnie wrażliwych, której nie można zagwarantować w sposób dostateczny przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub innych narzędzi, lub urządzeń, które są ogólnie dostępne dla wykonawców lub które mogłyby być udostępnione przez zamawiającego.
- Zamawiający nie ma obowiązku udostępniać SWZ, jeśli zawiera ona informacje o poufnym charakterze podlegające ochronie. W takiej sytuacji jest zobowiązany wskazać inny sposób dostępu do SWZ wraz z wymaganiami (zwłaszcza technicznymi) zapewniającymi ochronę poufnego charakteru informacji (art. 133 ust. 3).