Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 167 ustawy
- Ustawa nie określa okresu trwania negocjacji. Zostają one zakończone decyzją zamawiającego, gdy uzna on, że wszelkie niezbędne kwestie zostały podczas nich wyjaśnione i uzgodnione. O zamiarze zakończenia negocjacji zamawiający informuje równocześnie wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu oraz wyznacza termin złożenia ofert ostatecznych.
- Po zakończeniu negocjacji zamawiający przygotowuje SWZ. Doprecyzowuje ona informacje zawarte w opisie potrzeb i wymagań – dokumencie zamieszczonym razem z ogłoszeniem o zamówieniu. Opis potrzeb i wymagań jest jednak zmieniany tylko w kwestiach będących przedmiotem negocjacji i zgodnie z ustaleniami zapadłymi w ich trakcie. Zamawiający nie ma prawa zmieniać opisu potrzeb i wymagań w pozostałym zakresie – wykonawcy mają bowiem podstawy, by pozostawać w przeświadczeniu, że tylko kwestie poddane negocjacjom mogą ulec zmianie w ostatecznych warunkach zamówienia, natomiast pozostałe są elementami stałymi.
- Przygotowywana przez zamawiającego SWZ wykazuje bardzo duże podobieństwa do SWZ w przetargu nieograniczonym. Ustawodawca odsyła w tym zakresie do art. 134 ustawy z pewnymi wyjątkami. SWZ musi zawierać wszystkie obligatoryjne elementy wymienione w art. 134 ust. 1. Jeśli chodzi o elementy wymienione w art. 134 ust. 2 (tj. takie, które umieszczane są w dokumentacji tylko w odpowiednich okolicznościach tego wymagających), to nie znajdzie zastosowania tylko art. 134 ust. 2 pkt 11 dotyczący odwróconej oceny ofert. Jest to spowodowane specyfiką trybu negocjacji z ogłoszeniem, w których kwalifikacja podmiotowa odbywa się przed oceną ofert, w związku z czym przedmiotowy przepis nie mógłby znaleźć zastosowania.
- W odniesieniu do trybu negocjacji z ogłoszeniem odpowiednie zastosowanie znajdą również przepisy dotyczące wyjaśniania treści oferty (art. 135) oraz możliwości zwołania zebrania wykonawców (art. 136) zawarte w regulacji dotyczącej przetargu nieograniczonego.
- Odpowiednie zastosowanie znajduje także art. 137 ust. 1-3 i ust. 6 zdanie pierwsze dotyczący dokonywania, w uzasadnionych przypadkach, zmian SWZ przed terminem składania ofert. W odniesieniu do omawianego tutaj trybu negocjacji z ogłoszeniem odesłanie to odnosi się do zmiany treści SWZ opracowywanej po zakończeniu negocjacji w stosunku do treści opisu potrzeb i wymagań udostępnionego wykonawcom jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji.