Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 233 ustawy
- Dyspozycje art. 233 obligujące zamawiającego do podawania wykonawcom szeregu informacji w praktyce realizowane są w ten sposób, że informacje, które są wymagane tym przepisem, są udostępniane przez platformę teleinformatyczną, na której odbywa się aukcja elektroniczna.
- W efekcie w każdym momencie aukcji, w czasie niemalże rzeczywistym (z przesunięciem kilkusekundowym) wykonawca na pulpicie, na którym realizuje swoje postąpienia, widzi:
- na której pozycji znajduje się obecnie jego oferta,
- ile punktów przyznano jego ofercie w stosunku do oferty najkorzystniejszej,
- ilu uczestników bierze aktualnie udział w aukcji, to znaczy ile podmiotów jest zalogowanych na platformie w czasie trwania aukcji i potencjalnie może składać postąpienia – choć akurat ta informacja jest przekazywana fakultatywnie (art. 233 ust. 2).
- Wykonawca biorący udział w aukcji nie widzi jednak, który podmiot składa postąpienie. Krąg potencjalnych uczestników aukcji jest mu zatem znany w oparciu o informację o punktacji przyznanej ofertom, jaką otrzymuje od zamawiającego przed aukcją. Jeżeli jednak w aukcji biorą udział więcej niż dwa podmioty, wykonawca nie wie, z kim w danym momencie konkuruje postąpieniami. Utrudnia mu to więc stosowanie przyjętej strategii cenowej. Składając postąpienia, nie wie bowiem, przeciwko komu czyni ustępstwa, i trudniej mu przewidywać, do jakiego poziomu jego przeciwnik może potencjalnie chcieć zejść.