Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 255 ustawy
- Art. 255 wymienia przesłanki obligatoryjnego unieważnienia postępowania. Przesłanki fakultatywne unieważnienia postępowania są zaś wskazane w art. 256, art. 257, art. 258 oraz art. 263.
- Przesłanki obligatoryjne unieważnienia postępowania obejmują sytuacje, w których dalsze prowadzenie postępowania jest obiektywnie niecelowe. Celem postępowania jest doprowadzenie do zawarcia umowy z wyłonionym w jego toku wykonawcą i cel ten w przypadku zaistnienia przesłanek z art. 255 zostaje zniweczony.
- W stosunku do treści art. 93 poprzedniego p.z.p. obecny art. 255 w punkcie 8 zawiera nową przesłankę, porządkującą dotychczasowy stan prawny. Przesądzono mianowicie, że postępowanie podlega unieważnieniu również w przypadku, gdy negocjacje prowadzone w trybie postępowania z wolnej ręki nie doprowadziły do uzgodnienia wszystkich elementów umowy, wobec czego do zawarcia umowy nie doszło. Jeżeli strony nie mogą się porozumieć co do kształtu negocjowanej umowy, negocjacje kończą się bezskutecznie, a postępowanie się unieważnia. Odpada wówczas cel postępowania: z tym konkretnym wykonawcą zamawiający nie jest w stanie uzgodnić zamówienia zgodnie ze swoimi obiektywnymi potrzebami.