Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 523 ustawy
- Przepis stanowi rozwinięcie art. 522 i określa, jakie są proceduralne losy odwołania, którego zarzuty zostały uwzględnione w całości lub w części przez zamawiającego.
- Zgodnie z art. 525 ust.1 wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania odwoławczego w terminie 3 dni od otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do której przystępuje i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść tej strony.
- W wielu przypadkach wykonawca może mieć interes w przystąpieniu do odwołania przeciwko odwołującemu, broniąc prawidłowości decyzji podjętych przez zamawiającego w toku postępowania.
- Wykonawca, który przystąpi po stronie zamawiającego, może skutecznie zniweczyć uwzględnienie odwołania i doprowadzić do rozpoznania zarzutów odwołania przez KIO. Chociaż przystępujący w postępowaniu odwoławczym zasadniczo powinien działać spójnie ze stroną, do której przystąpił (art. 525 ust. 4), to w przypadku uwzględnienia zarzutów odwołania wspólność interesu przystępującego i zamawiającego niejako ustaje. W efekcie przystępujący po stronie zamawiającego ma prawo zdecydować, czy może dojść do umorzenia postępowania odwoławczego w odniesieniu do uwzględnionych zarzutów, wobec czego Izba nie rozpozna ich merytorycznie, czy też odwołanie powinno zostać rozpatrzone.
- W celu zgłoszenia sprzeciwu wobec uwzględnienia odwołania przystępujący po stronie zamawiającego powinien wnieść stosowne pismo w toku postępowania odwoławczego w sposób zgodny z art. 508 ust. 1 (czyli w formie pisemnej, formie elektronicznej albo w postaci elektronicznej), albo też złożyć oświadczenie do protokołu, jeżeli do uwzględnienia zarzutów odwołania dochodzi na posiedzeniu z udziałem stron albo na rozprawie.
- Wniesienie sprzeciwu wobec uwzględnienia zarzutów odwołania uniemożliwia umorzenie postępowania odwoławczego w zakresie, w jakim wniesiono sprzeciw. Sprzeciw można wnieść co do uwzględnienia poszczególnych albo co do wszystkich uwzględnionych zarzutów.
- Wnoszący sprzeciw decyduje, które zarzuty Izba powinna rozpatrzyć merytorycznie i w tym zakresie to on staje się uczestnikiem odwołania. Zatem w przypadku uwzględnienia tych zarzutów przez Izbę, uczestnik wnoszący sprzeciw może zostać obciążony kosztami postępowania odwoławczego. Szczegółowo kwestie te reguluje rozporządzenie wydane zgodnie z art. 576 pkt 2 ustawy. Z drugiej strony w wypadku oddalenia zarzutów odwołania, których uwzględnieniu przez zamawiającego sprzeciwił się uczestnik postępowania odwoławczego, może on wnioskować o przyznanie mu zwrotu kosztów postępowania odwoławczego zgodnie z art. 573. Pozostali przystępujący (tacy, którzy nie wnieśli sprzeciwu) nie mają prawa domagania się zwrotu kosztów.