Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 528 ustawy
- Przepis reguluje przypadki, w których Izba odrzuca odwołanie. Odrzucenie odwołania oznacza, że nie dochodzi do analizy zarzutów merytorycznych zawartych w jego treści, ponieważ z przyczyn formalnych odwołanie jest niedopuszczalne.
- Przesłanki odrzucenia odwołania zostały określone analogicznie jak w art. 189 ust. 2 poprzedniego p.z.p., z wyjątkiem przesłanki z art. 189 ust. 2 pkt 6 poprzedniego p.z.p., w którym katalog czynności, od których można się odwołać w postępowaniach o mniejszej wartości, był ograniczony. Zatem z wyjątkiem tego punktu (189 ust. 2 pkt 6) orzecznictwo KIO wydane na gruncie art. 189 ust 2 poprzedniego p.z.p. zachowuje pełną aktualność również na gruncie art. 528.
- Sytuacja, w której w sprawie nie mają zastosowania przepisy p.z.p., zachodzi wówczas, gdy postępowanie nie jest regulowane przepisami ustawy. Przepisów ustawy nie stosuje się przykładowo do zamówień bagatelnych (zdefiniowanych w art. 2 ust. 2), ponieważ mają do nich zastosowanie wyłącznie wybrane przepisy ustawy. Ponadto sytuacja ta dotyczy postępowań prowadzonych w oparciu o regulaminy zamawiających, będących przetargami w rozumieniu Kodeksu cywilnego, oraz postępowań regulowanych przepisami innych ustaw. Na gruncie poprzedniego p.z.p. wypracowano stanowisko orzecznicze, zgodnie z którym odwołanie nie przysługuje w postępowaniach na usługi społeczne i inne szczególne usługi o wartości mniejszej niż 750 000 euro. Argumentowano to tym, że do tego trybu postępowania zastosowanie mają tylko wybrane przepisy ustawy (por. np. KIO 2697/17, KIO 2283/17, KIO 168/18, KIO 545/18). Pogląd ten nie był jednak jednolicie podtrzymywany w orzecznictwie, a na gruncie nowej ustawy nie znalazłby w ocenie autora komentarza dostatecznego uzasadnienia. Zmiana przepisów o postępowaniach na usługi społeczne i inne szczególne usługi (art. 359-361), to znaczy dodanie do nich zapisu, że zasadniczo ustawa znajduje zastosowanie (chociaż z wyłączeniami), wskazuje, że również do takich postępowań stosuje się przepisy o postępowaniu odwoławczym.
- Odwołanie zostało wniesione przez podmiot nieuprawniony, jeżeli zostało wniesione przez podmiot inny niż wymieniony w art. 505. Na gruncie tej przesłanki odrzucenia odwołania istotny będzie zarówno status podmiotu, w imieniu którego wnoszone jest odwołanie, jak i należyte umocowanie pełnomocnika. Przykładowo gdy ofertę złożyli wykonawcy działający wspólnie (konsorcjum), uprawnienie do wniesienia odwołania wobec czynności podjętych przez zamawiającego przysługuje wyłącznie wszystkim tym podmiotom działającym wspólnie, tak jak przy złożeniu oferty. „Niedopuszczalnym jest, aby odwołanie wniósł wyłącznie we własnym imieniu jeden tylko członek konsorcjum. Koniecznym jest, aby osoba lub podmiot, aby mogła zostać uznana za uprawnioną do wniesienia odwołania, działała w imieniu tego samego grona podmiotów, które złożyło wspólną ofertę” (KIO 1868/14). Odrzuceniu podlegać będzie również odwołanie podmiotu, który utracił status wykonawcy w postępowaniu.
- Odwołanie spóźnione również podlega odrzuceniu. Terminy wnoszenia odwołań reguluje art. 515. Są to terminy zawite, czyli niepodlegające przywróceniu, wobec czego niewniesienie odwołania w terminie wynikającym z art. 515 powoduje wygaśnięcie prawa do skorzystania z tego środka ochrony prawnej.
- Zgodnie z art. 527 rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej wydane w toku postępowania odwoławczego, tak samo jak rozstrzygnięcia sądu w postępowaniu skargowym, mają powagę rzeczy osądzonej (res iudicata). Oznacza to, że co do określonego zarzutu w danej sprawie Izba rozstrzyga jednokrotnie i ta sama czynność zamawiającego nie może być przedmiotem ponownego odwołania, o ile sytuacja nie uległa zmianie. Powołanie się na wyłącznie te same okoliczności przez tego samego odwołującego prowadzi zatem do odrzucenia odwołania.
- Do odrzucenia odwołania dojdzie również wówczas, gdy te same okoliczności, które Izba już analizowała, powołuje inny wykonawca w postępowaniu. Nie podlegają bowiem zaskarżeniu odwołaniem czynności zamawiającego wykonane zgodnie z treścią wyroku Izby lub sądu, tak samo jak nie można kwestionować nowym odwołaniem czynności podjętych przez zamawiającego zgodnie z żądaniem pierwszego odwołania.
- Zgodnie z art. 514 ust. 2 odwołujący ma obowiązek przekazać kopię odwołania zamawiającemu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. Niedochowanie obowiązku przekazania kopii odwołania prowadzi do odrzucenia odwołania.