Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 562 ustawy
- Orzeczenie Izby po stwierdzeniu wykonalności ma moc prawną na równi z wyrokiem. Wykonalność orzeczenia KIO na wniosek stwierdza sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika, jeżeli orzeczenie nadaje się do wykonania w drodze egzekucji. Następuje to poprzez nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności, na podstawie oryginału lub poświadczonego przez Prezesa Izby odpisu orzeczenia.
- Jeżeli nie da się ustalić właściwości ogólnej dłużnika, klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy, w którego okręgu ma być wszczęta egzekucja. Jeżeli zaś egzekucja ma być prowadzona za granicą, klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy, w którego okręgu zostało sporządzone orzeczenie Izby.
- Zgodnie z art. 7811 k.p.c. wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.
- Po uzyskaniu klauzuli wykonalności strona, która dysponuje takim tytułem wykonawczym, może prowadzić egzekucję (wykonanie) orzeczenia przez komornika. Zasadniczo rzecz biorąc, może to być konieczne w przypadku egzekwowania przyznanych przez Izbę kosztów postępowania odwoławczego.
- Należy stwierdzić, że po wydaniu wyroku KIO zamawiający ma prawo wykonać czynności zgodne z tym wyrokiem, nawet jeśli została wniesiona skarga do sądu. Jeżeli zaś nie została wniesiona skarga, to po upływie czasu na jej wniesienie wyrok KIO staje się prawomocny i zamawiający ma obowiązek podjąć czynności zgodne z wyrokiem KIO.
- Należy odróżnić pojęcie wykonalności orzeczeń KIO od ich prawomocności. Orzeczenie jest prawomocne wtedy, gdy nie może być zmienione ani uchylone poprzez wniesienie skargi do sądu. Orzeczenie Izby staje się prawomocne z chwilą upływu terminu do wniesienia skargi, gdy jej nie wniesiono, bądź też z chwilą wydania wyroku oddalającego skargę przez sąd.
- Orzeczenia Izby powinny być konkretne i możliwe do wykonania, a zatem zrozumiałe i niepodlegające interpretacji. Uwzględniając odwołanie, Izba zgodnie z art. 554 ust. 3 może w szczególności nakazać wykonanie lub powtórzenie czynności zamawiającego albo nakazać unieważnienie czynności zamawiającego, albo też nakazać zmianę projektowanego postanowienia umowy albo jego usunięcie.