Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 415 ustawy
- Komentowany przepis wprowadza przesłanki zastosowania trybu udzielenia zamówienia w dziedzinie obronności z wolnej ręki. Jednocześnie zastosowanie w tym zakresie znajdują także:
- przesłanki właściwe dla zamówień klasycznych dotyczące możliwości świadczenia dostaw, usług lub robót budowlanych tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn:
- technicznych o obiektywnym charakterze,
- związanych z ochroną praw wyłącznych,
jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia (art. 214 ust. 1 pkt 1),
- przesłanki właściwe dla zamówień klasycznych dotyczące możliwości świadczenia dostaw, usług lub robót budowlanych tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn:
- Dodatkowo przepis pozwala na udzielenie zamówienia z wolnej ręki w niektórych przypadkach właściwych dla zastosowania trybu negocjacji bez ogłoszenia, jeśli zwracanie się do innych wykonawców jest niecelowe lub sprzeczne z pilnymi potrzebami operacyjnymi, oraz ze względu na sytuację kryzysową zgodnie z definicją z art. 408 ust. 3 ustawy, oraz gdy niecelowe albo niemożliwe jest zwrócenie się do innych wykonawców lub gdy wymagają tego pilne potrzeby operacyjne i jeśli:
- przedmiotem zamówienia są produkty wytwarzane jedynie do celów rozwojowych lub badawczych (art. 414 ust. 2 pkt 1),
- nie można zachować terminów określonych dla przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia związaną z sytuacją kryzysową (art. 414 ust. 2 pkt 3),
- z powodu pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, której nie dało się wcześniej przewidzieć, nie było możliwe zachowanie terminów określonych dla przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem (art. 414 ust. 2 pkt 4),
- przedmiot zamówienia na usługi lub dostawy ma służyć celom usług badawczych lub rozwojowych (art. 414 ust. 2 pkt 5),
- świadczenie usług transportu lotniczego i morskiego ma dotyczyć Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wystąpią okoliczności związane z krótkim terminem gwarancji składanych ofert (art. 414 ust. 2 pkt 6),
- w poprzednio prowadzonym postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem albo dialogu konkurencyjnego wszystkie wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zostały odrzucone lub postępowanie unieważniono i wystąpiły inne okoliczności (art. 414 ust. 2 pkt 7).
- W przypadku udzielania zamówień dodatkowych i uzupełniających obowiązuje zasada, że czas ich trwania nie może przekroczyć 5 lat od udzielenia zamówienia dodatkowego, przy czym zasada ta może nie być stosowana, jeśli wynika to z nadzwyczajnych okoliczności związanych z okresem funkcjonowania przedmiotu zamówienia w powiązaniu z trudnościami technicznymi, jakie mogą wyniknąć ze zmiany wykonawcy.