Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 472 ustawy
- Prezes Urzędu może powołać do pomocy w wykonywaniu swoich zadań wiceprezesów – najwięcej dwóch. Wiceprezesi w istocie są częścią personelu Urzędu, powołanego zgodnie z art. 467 p.z.p. do obsługi Prezesa Urzędu (zob. komentarz do tego artykułu).
- Podobnie jak w przypadku Prezesa Urzędu, wiceprezes Urzędu jest także powoływany przez ministra właściwego do spraw gospodarki i podobnie w drodze konkurencyjnego i otwartego naboru. Wniosek o powołanie wiceprezesa formułuje natomiast Prezes Urzędu, który powołuje także komisję kwalifikacyjną go wyłaniającą (ust. 2 i 4 komentowanego przepisu).
- Minister odwołuje także wiceprezesa Urzędu – ponownie na wniosek Prezesa Urzędu. Nie zostały wskazane żadne przesłanki odwołania wiceprezesa Urzędu, z czego należy wnioskować, że zostało to pozostawione uznaniu Prezesa Urzędu i mniej lub bardziej formalnej ocenie pracy wiceprezesa.
- Wymagania formalne dla stanowiska wiceprezesa Urzędu są takie same jak te dla Prezesa Urzędu – art. 472 ust. 3 odsyła bowiem w tym zakresie do art. 468 ust. 2.
- Samo postępowanie konkursowe mające wyłonić kandydata na wiceprezesa Urzędu zasadniczo odbywa się także analogicznie do postępowania wyłaniającego kandydata na Prezesa Urzędu, przy czym z kształtu przepisu odsyłającego (ust. 5: Do przeprowadzania naboru na stanowisko wiceprezesa Urzędu stosuje się art. 468 ust. 4, 5, 7, 8 i 10-12. Przepisy art. 468 ust. 3, 6, 9 i 13 stosuje się odpowiednio) możemy wywnioskować, że na stanowisko wiceprezesa Urzędu może być przedstawionych więcej niż trzech kandydatów