Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 501 ustawy
- Komentowany przepis opisuje skład oraz sposób powoływania członków Rady Zamówień Publicznych.
- Kształt osobowy Rady nie uległ zmianie w stosunku do poprzednich przepisów – w dalszym ciągu składa się ona z 10 do 15 członków, powoływanych przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
- Obecnie jednak zawężony został krąg podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatów na członków Rady. Ustęp drugi omawianego przepisu posługuje się wyczerpującym wyliczeniem i wskazuje, że są to:
- Prezes Urzędu,
- inne organy administracji rządowej,
- Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego,
- Rada Dialogu Społecznego.
Uprzednio, tj. na mocy art. 158 ust. 2 dawnej p.z.p., katalog ten był szerszy i wskazywał m.in. na kluby parlamentarne, ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego i ogólnokrajowe organizacje przedsiębiorców.
- Ustęp trzeci wylicza przymioty, którymi charakteryzować się muszą kandydaci na członków Rady. W stosunku do poprzedniej regulacji zasadniczo wszystkie wymogi zostały zachowane, jednocześnie zaostrzeniu uległo kryterium niekaralności. Obecnie kandydatami mogą być osoby nieskazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (ust. 3 pkt 3), podczas gdy regulacja dawnej p.z.p. ograniczała się do przestępstw związanych z udzielaniem zamówień publicznych (por. art. 158 ust. 3 pkt 3 dawnej p.z.p.: nie były karane za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych).
- Kompetencje w zakresie powoływania osób kierujących Radą zostały podzielone pomiędzy różne organy – przewodniczącego Rady powołuje minister właściwy do spraw gospodarki, natomiast Rada samodzielnie wybiera wiceprzewodniczącego (stanowisko jednoosobowe). Nie został jednak określony sposób głosowania ani ewentualne większości wymagane przy tym wyborze.
- Prezes Urzędu jest też kompetentny w zakresie ustalenia regulaminu pracy Rady. Następuje to w drodze zarządzenia.