Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 116 ustawy
- Zamawiający może weryfikować wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, doświadczenie i potencjał techniczny zarówno w odniesieniu do samych wykonawców, jak i do osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia.
- Jednym z najczęściej weryfikowanych wskaźników zdolności zawodowej jest doświadczenie wykonawcy w realizacji umów podobnych do przedmiotu zamówienia. Należy podkreślić, że żądanie doświadczenia identycznego do przedmiotu zamówienia zazwyczaj będzie nieproporcjonalne. Aby zweryfikować zdolność wykonawców do należytej realizacji przedmiotu zamówienia, zwykle wystarczy wymaganie doświadczenia w realizacji umów podobnych lub zbliżonych zakresem do tej, która ma być realizowana po udzieleniu zamówienia publicznego (zob. np. KIO 80/13; KIO/UZP 1379/09). Podobnie nadmierne byłoby żądanie doświadczenia w realizacji umów o większym stopniu skomplikowania i skali niż przedmiot zamówienia.
- Niedopuszczalne jest żądanie przez zamawiającego, aby wymagane doświadczenie zostało nabyte jedynie na podstawie umów realizowanych na rzecz określonego rodzaju podmiotów publicznych lub prywatnych, np. na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (zob. na ten temat sprawa Komisja przeciwko Włochom, C-362/90). Nieprawidłowe również jest żądanie, aby wykonawca zdobył wymagane doświadczenie w określonej roli, np. jako wykonawca samodzielnie ubiegający się o zamówienie bądź jako członek konsorcjum.
- Kolejnym, często weryfikowanym przez zamawiających wyznacznikiem zdolności zawodowej jest dysponowanie przez wykonawcę ekspertami w dziedzinie związanej z przedmiotem zamówienia.
- Zamawiający może również uznać za konieczne zweryfikowanie w zakresie zdolności technicznej, czy wykonawca dysponuje odpowiednim sprzętem, oprogramowaniem, maszynami, narzędziami bądź innymi urządzeniami niezbędnymi do realizacji zamówienia.
- Wymogi określone przez zamawiającego w ramach omawianego warunku udziału w postępowaniu mają służyć zapewnieniu, że dopuszczeni do udziału w postępowaniu wykonawcy będą zdolni do realizacji zamówienia na odpowiednim poziomie jakości. Zamawiający powinien zatem w tym celu ocenić konkretne doświadczenia, wiedzę bądź personel wykonawcy pod kątem realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego. Ocenie nie powinno podlegać ogólne doświadczenie wykonawcy, jako że nie ma ono wpływu na zapewnienie należytej realizacji zamówienia, którego dotyczy postępowanie.
- Ustęp drugi komentowanego artykułu stanowi implementację art. 58 ust. 4 akapit drugi zd. 2 dyrektywy 2014/24/UE, zgodnie z którym instytucja zamawiająca może uznać, że dany wykonawca nie ma wymaganych zdolności zawodowych, jeżeli ustaliła, że wykonawca ma sprzeczne interesy, które mogą mieć negatywny wpływ na realizację zamówienia. Polski ustawodawca jako przykład sytuacji, w której zaistnieje sytuacja „sprzecznych interesów”, wskazał zaangażowanie zasobów technicznych lub zawodowych wykonawcy w inne przedsięwzięcia. Wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy, w związku z czym należy objąć tym przepisem również inne sytuacje, w których zachodzi sprzeczność interesów.
- Możliwość sprawdzenia faktycznego zaangażowania wykonawcy w inne przedsięwzięcia służy weryfikacji, czy wykonawca posiada rzeczywistą zdolność do realizacji zamówienia. Weryfikacja taka jest zasadna, bowiem ocena spełniania przez wykonawców warunków udziału nie powinna służyć jedynie formalnemu potwierdzeniu posiadania odpowiednich zasobów i doświadczenia.
- W świetle powyższego można stwierdzić, że weryfikacja faktycznego zaangażowania zasobów wykonawców służy zapewnieniu odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia. W konsekwencji, w ocenie autorki komentarza do niniejszego przepisu, zamawiający może przeprowadzić ponowną weryfikację zasobów wykonawców na podstawie art. 126 ust. 2, zgodnie z którym Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, zamawiający może na każdym etapie postępowania, w tym na etapie składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub niezwłocznie po ich złożeniu, wezwać wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych podmiotowych środków dowodowych aktualnych na dzień ich złożenia.
- Przy ocenie, czy inne prace, w które jest zaangażowany wykonawca, wpłyną na możliwość prawidłowej realizacji zamówienia, zamawiający powinien brać pod uwagę etap, na którym są prowadzone prace, jak również to, czy zostaną one zakończone do czasu rozpoczęcia realizacji przedmiotu zamówienia. Zamawiający bądź konkurent wykonawcy powołujący się na tę okoliczność musi również uwzględnić stopień zaangażowania wykonawcy w realizację konkurencyjnych prac oraz wykazać, że wpłynie to na możliwość prawidłowej realizacji przedmiotowego zamówienia.