Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 225 ustawy
- Wykonawca, składając ofertę, jest zobowiązany poinformować zamawiającego, czy wybór jego oferty doprowadzi do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego. W razie powstania takiego obowiązku po stronie zamawiającego wykonawca jest zobowiązany wskazać dodatkowo nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do powstania obowiązku podatkowego, wartości tych towarów lub usług bez kwoty podatku oraz stawkę VAT, która wg wykonawcy znajdzie zastosowanie.
- Gdy cena ofertowa nie zawiera podatku VAT, podatek ten musi naliczyć i zapłacić samodzielnie zamawiający – tj. po stronie zamawiającego powstaje obowiązek podatkowy. Tzw. mechanizm odwróconego obciążenia w zakresie podatku VAT polega na przeniesieniu obowiązku rozliczenia tego podatku z dostawcy (wykonawcy) na nabywcę (zamawiającego).
- Realizacja obowiązku informacyjnego przez wykonawcę umożliwia zamawiającemu porównanie ofert. Zasadniczo cena oferty nie będzie zawierać podatku VAT w przypadku jej złożenia przez wykonawców zagranicznych, którzy na podstawie odrębnych przepisów, dotyczących wewnątrzwspólnotowego obrotu gospodarczego nie są zobowiązani do uiszczenia podatku VAT w kraju odbiorcy. Oferty składane przez wykonawców krajowych zawierają natomiast kwotę podatku VAT. W takiej sytuacji w celu zapewnienia realizacji zasady równego traktowania wykonawców oraz uczciwej konkurencji do ceny oferty, która nie zawiera stawki VAT, zamawiający dolicza kwotę podatku VAT, którą będzie zobowiązany rozliczyć zgodnie z przepisami podatkowymi.
- W p.z.p. nie przewidziano sankcji za niewykonanie wskazanego wyżej obowiązku informacyjnego przez wykonawcę. W takim przypadku zamawiający w celu oceny ofert poprawia jedynie ofertę wykonawcy, pomniejszając cenę oferty o podatek od towarów i usług w zakresie, w jakim u zamawiającego powstaje obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług (KIO 1966/15).
- Należy zatem uznać, że art. 225 ust. 1 p.z.p. ma wyłącznie charakter informacyjno-pomocniczy i nie wpływa na ostateczne ukształtowanie obowiązku podatkowego (KIO 2432/15; KIO 2362/15). Odpowiedzialność za należyte zbadanie wysokości stawki VAT spoczywa na zamawiającym, a nie na wykonawcach. To na zamawiającym ciąży ustalenie, czy dojdzie do odwrotnego obciążenia VAT.
- W orzecznictwie podkreśla się, że to zamawiający ma obowiązek, w celu dokonania oceny ofert, poprawić ofertę w zakresie ceny przez pomniejszenie tej ceny o podatek VAT w zakresie, w jakim u zamawiającego powstaje obowiązek rozliczenia tego podatku (wyrok KIO 1966/15).
- Informacja złożona w trybie art. 225 ust. 1 p.z.p. nie stanowi treści oferty i nie ma wpływu na wykonanie przedmiotu zamówienia. Pozwala jedynie na ustalenie, na kim spoczywa obowiązek rozliczenia podatku VAT (KIO 2555/15).
- Złożenie powyższej informacji przez wykonawcę służy poinformowaniu, na kim będzie spoczywał obowiązek podatkowy. Informacja taka jest niezależna i nie przesądza o wysokości stawki VAT – ta bowiem stanowi odrębną kwestię. Okoliczność, kto ma być płatnikiem VAT (wykonawca czy zamawiający), pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia prawidłowości obliczenia ceny oferty, gdyż określenie, czy po stronie zamawiającego powstaje obowiązek podatkowy, nie ma znaczenia dla ogólnego finansowego kosztu ponoszonego przez zamawiającego w związku z zamówieniem (KIO 2362/15).
- W ustawie z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751) dotychczasowy tzw. mechanizm odwróconego obciążenia VAT w zakresie tzw. towarów i usług wrażliwych (np. paliw, stali, węgla, smartfonów i tabletów oraz usług budowlanych) objętych załącznikiem nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług został zastąpiony tzw. mechanizmem podzielonej płatności (split payment), który znajdzie zastosowanie do postępowań wszczętych po 1 listopada 2019 r.