Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 280 ustawy
- W postępowaniu prowadzonym w trybie podstawowym zamawiający udostępnia SWZ na wzór rozwiązania przewidzianego w przetargu nieograniczonym (art. 133 ust. 1), w przypadku gdy prowadzone postępowanie jest jednostopniowe, a więc wykonawcy „od razu” składają oferty, bądź gdy dopuszczalne negocjacje nie prowadzą do zmiany treści SWZ i dotyczą wyłącznie elementów treści ofert podlegających ocenie w ramach kryteriów oceny ofert (zob. art. 278). Jeśli zamawiający przewiduje negocjacje treści ofert (zob. art. 279), zamawiający udostępnia jedynie opis potrzeb i wymagań, na wzór postępowań prowadzonych w trybie negocjacji z ogłoszeniem, dialogu konkurencyjnego oraz partnerstwa innowacyjnego.
- SWZ lub opis potrzeb i wymagań powinien zostać przez zamawiającego udostępniony co do zasady od dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych i nie krócej niż do dnia udzielenia zamówienia.
- Ustawodawca sprecyzował w ust. 1, że dostęp do opisu potrzeb i wymagań powinien być „bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony”. W praktyce wytyczne te były już przestrzegane przez zamawiających w przypadku zamówień udzielonych na podstawie poprzedniego p.z.p. Już wcześniej za sprzeczne z zasadami prawa zamówień publicznych, takimi jak zasada równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości, byłoby uznane pobieranie opłat lub ograniczanie w jakikolwiek sposób dostępu do SWZ lub opisu potrzeb i wymagań.
- Jeśli wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 65 ust. 1, zamawiający może udostępnić SWZ lub opis potrzeb i wymagań wykonawcom w inny sposób, który musi wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu. Okoliczności, do których odwołuje się przepis, wystąpią, gdy:
- z uwagi na wyspecjalizowany charakter zamówienia użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby narzędzi, urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne lub nie są obsługiwane za pomocą ogólnie dostępnych aplikacji;
- aplikacje do obsługi formatów plików, które nadają się do przygotowania ofert lub prac konkursowych, korzystają z formatów plików, których nie można obsługiwać za pomocą żadnych innych aplikacji otwartoźródłowych lub ogólnie dostępnych, lub są one objęte licencją i nie mogą zostać udostępnione do pobierania lub zdalnego wykorzystania przez zamawiającego;
- użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby pozyskania przez zamawiającego specjalistycznego sprzętu biurowego;
- zamawiający wymaga przedstawienia modelu fizycznego, modelu w skali lub próbki, których nie można przekazać przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
- jest to niezbędne z powodu naruszenia bezpieczeństwa środków komunikacji elektronicznej;
- jest to niezbędne z uwagi na potrzebę ochrony informacji szczególnie wrażliwych, której nie można zagwarantować w sposób dostateczny przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub innych narzędzi, lub urządzeń, które są ogólnie dostępne dla wykonawców lub które mogłyby być udostępnione przez zamawiającego.
- Zamawiający nie ma obowiązku udostępniać części SWZ lub części opisu potrzeb i wymagań, jeśli wskazane dokumenty zamówienia zawierają informacje o poufnym charakterze podlegające ochronie. W takiej sytuacji jest zobowiązany wskazać inny sposób dostępu do tych części SWZ lub opisu potrzeb i wymagań wraz z wymaganiami (zwłaszcza technicznymi) zapewniającymi ochronę poufnego charakteru informacji.