Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 298 ustawy
- Wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej niż progi unijne, prowadzone w trybie partnerstwa innowacyjnego, następuje poprzez przez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych.
- Na etapie ogłoszenia zamawiający zamieszcza na stronie prowadzonego postępowania również opis potrzeb i wymagań, czyli dokument zawierający informacje i dane dotyczące przedmiotu zamówienia oraz wymagania proceduralne dotyczące postępowania. W oparciu o opis potrzeb i wymagań wykonawcy powinni być w stanie określić charakter i zakres wymaganego rozwiązania dotyczącego opracowania innowacyjnego produktu, usługi lub robót budowlanych oraz wymagań formalnych i proceduralnych dotyczących postępowania o udzielenie zamówienia. Zamawiający zapewnia na stronie internetowej prowadzonego postępowania bezpłatny, pełny, bezpośredni i nieograniczony dostęp do opisu potrzeb i wymagań od dnia zamieszczenia ogłoszenia w BZP, co najmniej do dnia udzielenia zamówienia.
- W postępowaniu prowadzonym w trybie partnerstwa innowacyjnego opis potrzeb i wymagań jest sporządzany dwukrotnie: na etapie udostępnienia ogłoszenia postępowaniu, a następnie po zakończeniu negocjacji, ale wyłącznie w zakresie, jaki był przedmiotem negocjacji. W tym drugim opisie potrzeb i wymagań zamawiający doprecyzowuje i uzupełnia informacje, które podał na wcześniejszym etapie zamawiający sporządza opis potrzeb i wymagań, który stanowi doprecyzowanie oraz uzupełnienie informacji zawartych w opisie potrzeb i wymagań udostępnianym od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, wyłącznie w zakresie, w jakim było to przedmiotem negocjacji.
- Jeśli wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 65 ust. 1, do którego odnosi się znajdujący odpowiednie zastosowanie art. 133 ust. 2 (na podstawie art. 191 w zw. z art. 297), zamawiający może udostępnić opis potrzeb i wymagań wykonawcom w inny sposób, który musi wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu (lub odpowiednio zaproszeniu do złożenia ofert – zob. pkt 7 powyżej). Okoliczności, do których odwołuje się przepis, wystąpią, gdy:
- z uwagi na wyspecjalizowany charakter zamówienia użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby narzędzi, urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne lub nie są obsługiwane za pomocą ogólnie dostępnych aplikacji;
- aplikacje do obsługi formatów plików, które nadają się do przygotowania ofert lub prac konkursowych, korzystają z formatów plików, których nie można obsługiwać za pomocą żadnych innych aplikacji otwartoźródłowych lub ogólnie dostępnych, lub są one objęte licencją i nie mogą zostać udostępnione do pobierania lub zdalnego wykorzystania przez zamawiającego;
- użycie środków komunikacji elektronicznej wymagałoby pozyskania przez zamawiającego specjalistycznego sprzętu biurowego;
- zamawiający wymaga przedstawienia modelu fizycznego, modelu w skali lub próbki, których nie można przekazać przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
- doszło do naruszenia bezpieczeństwa środków komunikacji elektronicznej;
- istnieje potrzeba ochrony informacji szczególnie wrażliwych, której nie można zagwarantować w sposób dostateczny przy użyciu środków komunikacji elektronicznej lub innych narzędzi, lub urządzeń, które są ogólnie dostępne dla wykonawców lub które mogłyby być udostępnione przez zamawiającego.
- Zamawiający nie ma obowiązku udostępniać opisu potrzeb i wymagań, jeśli zawiera on informacje o poufnym charakterze podlegające ochronie. W takiej sytuacji zamawiający musi wskazać inny sposób dostępu do opisu potrzeb i wymagań wraz z wymaganiami (zwłaszcza technicznymi) zapewniającymi ochronę poufnego charakteru informacji (zgodnie z odpowiednio stosowanym art. 133 ust. 3 – na podstawie art. 191 w zw. z art. 297).