Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 510 ustawy
- Poprzednie p.z.p. nie zawierało analogicznego przepisu, wskazującego, kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu odwoławczym. W konsekwencji stronę lub uczestnika mogła reprezentować dowolna osoba, o ile dysponowała stosownym pełnomocnictwem.
- Obecnie pełnomocnikiem w pierwszej kolejności, tak jak dotychczas, może być adwokat lub radca prawny. Jeżeli jednak chodzi o osoby nieposiadające takiego tytułu zawodowego, to krąg pełnomocników do reprezentacji w KIO został zawężony do:
- osoby sprawującej zarząd majątkiem lub interesami,
- osoby pozostającej ze stroną lub uczestnikiem w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia,
- pracownika osoby prawnej, jednostki nieposiadającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy.
- Na gruncie omawianego uregulowania, będącego ukłonem w kierunku postulatów profesjonalizacji postępowania odwoławczego, na etapie formalnego badania odwołania będzie zatem dochodziło również do badania stosunku prawnego, w ramach którego udzielono pełnomocnictwa, w celu ustalenia, czy pełnomocnik spełnia przymiot osoby uprawnionej do reprezentacji strony w KIO zgodnie z przepisem art. 510.