Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 572 ustawy
- Strona lub uczestnicy postępowania odwoławczego, a także ich przedstawiciele ustawowi i pełnomocnicy mogą wnioskować o sprostowanie protokołu posiedzenia, jeżeli zauważą, że nie odzwierciedla on rzeczywistego przebiegu posiedzenia, albo też nie prezentuje czynności i twierdzeń stron i uczestników w sposób prawidłowy (jest niekompletny, przeinacza).
- Do wniosku takiego można w szczególności dojść wskutek porównania treści protokołu pisemnego z przebiegiem posiedzenia zarejestrowanym w formie dźwięku lub obrazu i dźwięku. Należy jednak pamiętać, że protokół pisemny nie musi dokładnie i szczegółowo przytaczać wywodów stron.
- O sprostowaniu protokołu decyduje przewodniczący składu orzekającego, który może również sprostować protokół pisemny z urzędu, jeżeli zauważy w nim omyłkę, której nie dostrzegły strony bądź uczestnicy postępowania. O sprostowaniu czyni się wzmiankę w protokole.
- Jeżeli wniosek o sprostowanie protokołu ma zostać załatwiony odmownie, to decyduje o tym cały skład orzekający, wydając postanowienie o odmowie sprostowania protokołu, na które nie przysługuje skarga do sądu.
- Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.