Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 363 ustawy
- Przepis stanowi kontynuację regulacji art. 138 poprzedniego p.z.p. i przewiduje przesłanki wyłączenia stosowania przepisów ustawy do udzielania zamówień sektorowych w ogólności z uwagi na cechy dotyczące przedmiotu zamówienia.
- W ustępie 1 uregulowano sytuacje, w których celem udzielenia zamówienia sektorowego jest następcza sprzedaż lub oddanie do używania za wynagrodzeniem przedmiotu zamówienia osobom trzecim wobec zamawiającego. Warunkiem wyłączenia jest jednak prowadzenie przez zamawiającego sektorowego działalności na rynku konkurencyjnym, tj. fakt, że nie przysługują mu prawa szczególne lub wyłączne dotyczące odsprzedaży i oddania przedmiotu zamówienia do używania, a podmioty trzecie także mogą prowadzić taką działalność w zakresie odsprzedaży czy oddania do korzystania.
- Regulacja ustępu 1 pozostała niezmieniona poza doprecyzowaniem pojęcia „najem” w miejsce „wynajem” przedmiotu zamówienia, co doprowadziło do zgodności z przepisami k.c., i dodaniem jako podstawy do wyłączenia także umowy dzierżawy, której dotychczasowe pominięcie było nieuzasadnione.
- Przepisy ustawy dotyczące zamówień sektorowych wywodzące się z dyrektywy sektorowej 2014/25 harmonizują działalności podmiotów zamawiających, które wykonują działalność sektorową w ramach wspólnego rynku UE. Z tych powodów ustawa nie znajduje zastosowania do zamówień sektorowych, które dotyczą prowadzenia działalności poza obszarem Unii Europejskiej. Regulacja ta również jest kontynuacją przepisu art. 138 ust. 3 poprzedniego p.z.p.
- W obu przypadkach zamawiający sektorowy ma obowiązek przekazać informacje dotyczące zamówień udzielonych z wyłączeniem stosowania ustawy na podstawie niniejszego artykułu do Komisji Europejskiej, jeśli zwróci się ona z takim wnioskiem.
- Odnotowania wymaga, że w stosunku do regulacji art. 138 poprzedniego p.z.p. usunięto wyłączenie dotyczące udzielenia zamówienia sektorowego mającego na celu udzielenie koncesji na roboty budowlane. Wynika to z wejścia w życie nowych regulacji dotyczących koncesji na poziomie europejskim i krajowym.