Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 434 ustawy
- Omawiany przepis wyraża zasadę, że umowy o zamówienia są zawierane na czas oznaczony. Nowelizacją z dnia 27.11.2020 usunięto ograniczenie, że czas na jaki zawierane są umowy, co do zasady nie może przekraczać 4 lat. Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy ma to znaczenie przede wszystkim przy wieloletnich umowach o roboty budowlane. Ustawodawca wskazał także w uzasadnieniu, że poprzez taką zmianę powrócono do brzmienia analogicznego przepisu w poprzedniej ustawie (art. 142 ust. 1 poprzedniej ustawy).
- Jak wynika z powyższego, wprowadzona nowelizacją zmiana miała na celu usunięcie ograniczenia czasowego. Jednak przepis w ust. 2, w dalszym ciągu, tak jak przed ww. nowelizacją wskazuje przypadki, w których umowa może zostać zawarta na czas oznaczony dłuższy niż 4 lata, co mogłoby wskazywać na zamiar umieszczenia w tym ustępie wyjątek od zasady maksymalnego 4-letniego terminu umów o zamówienia.
- Takie niespójne brzmienie przepisu należy jednak traktować jako błąd legislacyjny i przyjąć, że zamiarem ustawodawcy było ustalenie zasady, że umowy o zamówienia zawierane są na czas oznaczony, ale bez wyznaczenia maksymalnego terminu takich umów.
- Skoro zatem przyjmujemy taką interpretację, to ust. 2 tego przepisu staje się zbędny wobec dopuszczalności zawierania umów na czas dłuższy nić 4 lata, a do takich przypadków odnosi się ust. 2. Miał on bowiem znaczenie jedynie wobec poprzedniego brzmienia art. 434 ust. 1 zgodnie z którym umowę można było zawierać na czas oznaczony, nie dłuższy niż 4 lata.
- Niezależnie od powyższego spostrzeżenia, zgodnie z ust. 2 zawarcie umowy na czas dłuższy niż 4 lata w przypadku umów o świadczenia ciągłe lub powtarzające się, jeżeli wystąpi jedna z poniższych okoliczności:
- wykonanie zamówienia w dłuższym okresie spowoduje oszczędności kosztów realizacji zamówienia w stosunku do okresu rozliczeniowego – przesłanka ta może się ziścić w przypadkach, gdy wykonawcy zamówień mają możliwość obniżenia ceny jednostkowej w przypadku umowy długoterminowej,
- jest to uzasadnione zdolnościami płatniczymi zamawiającego,
- jest to uzasadnione zakresem planowanych nakładów oraz okresem niezbędnym do ich spłaty.
- Inaczej niż poprzednie p.z.p., nowa ustawa nie przewiduje obowiązku zawiadomienia Prezesa Urzędu o zamiarze zawarcia umowy na okres dłuższy niż 4 lata z podaniem uzasadnienia faktycznego i prawnego w przypadku zamówień, których wartość jest równa lub przekracza tzw. progi unijne. Powyższe jest tym bardziej uzasadnione po wspomianej na wstępie nowelizacji.