Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 485 ustawy
- Przepis określa katalog kar dyscyplinarnych oraz zasady podlegania odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie swoich obowiązków i uchybienie godności zawodowej przez członka KIO. Członkiem KIO jest również Prezes i wiceprezes KIO.
- Karami dyscyplinarnymi, tak jak na gruncie poprzedniego p.z.p., są upomnienie, usunięcie z zajmowanej funkcji lub wykluczenie ze składu Izby.
- Jeśli kara usunięcia z zajmowanej funkcji zostanie orzeczona wobec Prezesa Izby, wiceprezesa Izby, rzecznika dyscyplinarnego oraz członka sądu dyscyplinarnego, usunięta osoba nie może sprawować tej funkcji przez 5 lat.
- Tryb przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz tryb wyboru składu orzekającego sądu dyscyplinarnego określa regulamin uchwalony przez zgromadzenie ogólne KIO. Jednak zasadą jest, że sprawy rozpatrywane są w dwóch instancjach, a rolę oskarżyciela pełni rzecznik dyscyplinarny, powoływany spośród członków KIO na trzyletnią kadencję przez ministra właściwego do spraw gospodarki na wniosek Prezesa KIO. Rzecznik dyscyplinarny jest powoływany na trzyletnią kadencję, można go jednak w każdej chwili odwołać.
- Od orzeczenia dyscyplinarnego wydanego w drugiej instancji przysługuje odwołanie do sądu apelacyjnego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na siedzibę Urzędu Zamówień Publicznych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Od orzeczenia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna.