Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 215 ustawy
- Zamówienia z wolnej ręki są udzielane w łagodniejszym reżimie niż zamówienia udzielane w postępowaniach konkurencyjnych. Przepis zawiera ułatwienia dla zamawiającego, który:
- nie musi powoływać komisji przetargowej,
- nie musi weryfikować wykonawcy pod kątem braku podstaw wykluczenia z postępowania, o których mowa w art. 108 ust. 1 pkt 1 i 2 (niekaralność),
- nie musi przekazywać wykonawcy wraz z zaproszeniem do negocjacji informacji niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, w tym projektowanych postanowień umowy.
- Ułatwienia, o których mowa w tym przepisie, nie dotyczą jednak wszystkich postępowań o zamówienie prowadzonych w trybie z wolnej ręki, tylko tych wymienionych w ust. 1. Przykładowo jeżeli zamówienie z wolnej ręki jest prowadzone z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, ułatwienia dotyczą wyłącznie postępowań wymienionych w ust. 1 pkt 3. Jeżeli zaś powodem wolnej ręki jest konieczność natychmiastowego wykonania zamówienia (art. 214 ust. 1 pkt 5), to ułatwienia dotyczą postępowań, których celem jest ograniczenie skutków zdarzenia losowego wywołanego przez czynniki zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć, w szczególności zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzi lub grożącego powstaniem szkody o znacznych rozmiarach.
- Ułatwień przewidzianych w art. 215 nie stosuje się do postępowań z wolnej ręki prowadzonych w oparciu o art. 214 ust. 1 pkt 3, 6-8 oraz 11-14.
- Jeżeli postępowanie z wolnej ręki było prowadzone z tej przyczyny, że nie udało się udzielić zamówienia w uprzednio prowadzonym przetargu nieograniczonym lub ograniczonym (przypadek opisany w art. 214 ust. 1 pkt 6), a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione, to zamawiający przekazuje Komisji Europejskiej protokół postępowania, jeżeli Komisja Europejska wystąpiła o jego przekazanie.