Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 601 ustawy
- Kryterium, zgodnie z którym można uznać, że postępowanie o udzielenie zamówienia zostało przeprowadzone niezgodnie z ustawą, jest tylko takie naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ na wynik postępowania. Ustawodawca przewidział tym samym w art. 601 kryterium istotności naruszenia, jeśli chodzi o możliwość stwierdzenia w toku kontroli niezgodności danego postępowania z przepisami.
- Wprowadzone do ustawy kryterium jest bez wątpienia istotne, pozwala bowiem na rozróżnienie istotnych i nieistotnych naruszeń prawa, które mogą zostać wykryte przez organ kontroli, i przypisuje tym naruszeniom odmienne konsekwencje. Naruszenie przepisów ustawy mające wpływ na wynik postępowania stanowi bowiem podstawę zastosowania przez Prezesa Urzędu środków prawnych przewidzianych w art. 611 p.z.p., tj. kary pieniężnej albo zwrócenia się do sądu z żądaniem unieważnienia umowy.
- Naruszenie przepisów ustawy, które nie miało wpływu na wynik postępowania, może oczywiście także zostać stwierdzone i będzie wtedy wpisane do protokołu kontroli, niemniej nie będzie miało tak istotnych konsekwencji.
- Ustęp 2 wspomnianego przepisu wprowadza wyjątek od generalnej zasady istotności naruszenia. W przypadku postępowań dotyczących zamówień współfinansowanych ze środków unijnych każde naruszenie przepisów postępowania może być podstawą stosowania sankcji przez Prezesa Urzędu (ewentualnie inne właściwe organy zgodnie z przepisami odnoszącymi się do danego rodzaju dofinansowania).