Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 114 ustawy
- Artykuł 114 doprecyzowuje wymogi, które zamawiający może postawić w odniesieniu do warunku udziału w postępowaniu, o którym mowa w art. 112 ust. 2 pkt 2. Zgodnie z ww. artykułem warunki udziału w postępowaniu mogą dotyczyć uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów.
- Jeśli zamawiający wymaga, aby wykonawcy legitymowali się uprawnieniami do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, nie może ograniczyć się do zacytowania treści art. 112 ust. 2 pkt 2, lecz musi samodzielnie ustalić, jakie uprawnienia są wymagane na podstawie wspomnianych „odrębnych przepisów”.
- Swoboda formułowania warunku udziału w postępowaniu na podstawie art. 114 jest znacznie ograniczona, bowiem postawione wymogi muszą zawsze wynikać z przepisów prawnych. Jeśli wymóg posiadania określonych uprawnień z nich nie wynika, zamawiający nie może określić takiego wymogu.
- Na aprobatę zasługuje wskazanie, że wymagane uprawnienia mogą dotyczyć posiadania odpowiedniego zezwolenia, licencji, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. W poprzednim p.z.p. wskazano na możliwość ich żądania nie w treści ustawy, lecz jedynie w treści rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów. Paragraf 2 ust. 1 tego rozporządzenia stanowił, że zamawiający ma prawo żądać koncesji, zezwolenia lub licencji na potwierdzenie kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej. Tymczasem wspomniane dokumenty nie potwierdzają posiadania wspomnianych kompetencji lub uprawnień, lecz odnoszą się do pozwolenia (w szerokim znaczeniu tego słowa) na wykonywanie działalności regulowanej. Taki warunek udziału w postępowaniu nie został zaś wymieniony w treści poprzedniego p.z.p. Odniesienie się do koncesji, zezwoleń oraz licencji w treści rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów powodowało pomieszanie treści ustawowego warunku udziału w postępowaniu z rodzajem dokumentów, jakich mógł żądać zamawiający.
- W obecnym p.z.p. możliwość żądania zezwolenia, licencji, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej została prawidłowo określona jako odrębny rodzaj wymogu, który zamawiający może postawić w odniesieniu do uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
- Na podstawie art. 114 pkt 3, zamawiający może wymagać posiadania statusu członka danej organizacji, jeżeli członkostwo w tej organizacji jest niezbędne do świadczenia określonych usług w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Zamawiający mogą żądać przykładowo przynależności do samorządu zawodowego podmiotów wykonujących tzw. wolne zawody, np. radców prawnych, lekarzy, inżynierów budownictwa lub architektów.
- Możliwość ta dotyczy jedynie zamówień na usługi. Określenie takiego wymagania nie jest zatem możliwe w odniesieniu do zamówień na dostawy lub roboty budowlane.
- Weryfikacja posiadania odpowiedniego zezwolenia, licencji, koncesji wpisu do rejestru działalności regulowanej lub członkostwa w organizacji w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, wydaje się mało przydatna z punktu widzenia zamawiającego. Istotne dla niego powinno być bowiem zwłaszcza to, aby zamówienie realizował podmiot posiadający niezbędne uprawnienia w kraju realizacji zamówienia. Weryfikacja posiadania uprawnień w kraju macierzystym jest jednak zasadna z punktu widzenia wykonawców zagranicznych. W wielu przypadkach do zabezpieczenia interesów zamawiającego może wystarczyć legitymowanie się jedynie uprawnieniami zdobytymi w kraju pochodzenia.