Nowe PZP
komentarz żywy
Komentarz do art. 329 ustawy
- Konkurs może być jednoetapowy lub dwuetapowy. W ustawie nie znajdujemy szczegółowych zasad prowadzenia konkursu jednoetapowego. Do konkursu jednoetapowego wszelkie przepisy dotyczące konkursu stosuje się wprost, a prace konkursowe wykonywane są bez podziału na etapy.
- Bardziej skomplikowany jest konkurs dwuetapowy. W pierwszym etapie uczestnicy konkursu wykonują opracowania studialne, które są oceniane przez zamawiającego pod kątem wymagań określonych w regulaminie konkursu. Do opracowań studialnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prac konkursowych. Dopiero w drugim etapie wykonywane są właściwe prace konkursowe na podstawie opracowań studialnych. Do drugiego etapu może zostać zaproszona ograniczona liczba uczestników konkursu, alemusi to być liczba zapewniająca konkurencję. Ustawodawca nie określa minimalnej liczby uczestników, jaką należy zaprosić do drugiego etapu. Na wzór postępowań dwuetapowych, takich jak dialog konkurencyjny czy negocjacje z ogłoszeniem, gdzie wymagane jest zaproszenie do drugiego etapu co najmniej trzech wykonawców, również w odniesieniu do konkursu należy uznać, że konkurencja zostanie zapewniona poprzez udział co najmniej trzech uczestników konkursu w drugim etapie.
- Kryteriami dopuszczenia do drugiego etapu są wszystkie lub niektóre kryteria oceny prac konkursowych. Zamawiający już na etapie formułowania regulaminu konkursu musi określić te kryteria, co zostało wprost wskazane w przepisie określającym zawartość regulaminu konkursu – art. 333 ust. 2 pkt 11. Po dokonaniu oceny opracowań studialnych zamawiający sporządza uzasadnienie faktyczne i prawne wyników oraz informuje o nich uczestników konkursu, którzy złożyli te opracowania.